Jak uczyć się systematycznie

Jak nie zwlekać z nauką?

Szeroki wybór książek do geografii z zakresu podstawowego znajdziesz w księgarniach, stanowią istotną bazę w procesie nauki tego przedmiotu. Mimo doboru wartościowych materiałów oraz wybitnych umiejętności nauczyciela, uczniowie mogą napotkać wiele trudności w procesie nauki. Jednym z nich jest odwlekanie podjęcia nauki w domu. Jest to bardzo znane zjawisko, niegdyś nazywane lenistwem. Obecna wiedza dostarcza informacji o tym, że jest to o wiele bardziej skomplikowana kwestia. Prokrastynacja może objawiać się poprzez unikanie określonych działań, a także poprzez wykonywanie działań zastępczych, niezwiązanych z tą czynnością, którą powinieneś wykonać. Zjawisko to dotyczy większości uczniów oraz studentów oraz zbiera krwawe żniwa. 

Dlaczego prokrastynujesz?

Powodów jest wiele. Ludzie mogą mieć lęk przed podjęciem określonych działań, obawiając się, że nie są wystarczająco dobrzy aby móc im podołać. Mogą dążyć także do fałszywego perfekcjonizmu. Wyczekując idealnego momentu lub stanu psychicznego, dzięki któremu byliby w stanie w idealny sposób wykonać zadanie. Czasem bywa też tak, że uczniowie są w takim stopniu przytłoczeniu zaległościami, że trudno im jest nadrobić je bez pomocy kogoś z zewnątrz. Te oraz inne zachowania samoutrudniające mają głównie na celu ochronę ludzkiej samooceny przed poniesieniem opcjonalnej porażki.

Zagrożenia jakie niesie ze sobą zwlekanie

Jednym z podstawowych jest rosnąca ilość zaległości, które w miarę upływu czasu, coraz trudniej jest nadrobić. Oprócz tego, pojawia się zagrożenie odrzucenia przez innych ludzi. Zwlekając i zaniedbując powierzone zadania nadwyrężamy zaufanie innych osób. Możemy zacząć postrzegać siebie jako bezwartościowych i nie umiejąc osiągać zamierzonych celów. Nadmierna prokrastynacja oraz perfekcjonizm mogą prowadzić do powstania zaburzeń takich jak depresja czy stany lękowe. W wyniku nadmiernego odkładania nauki na później, uczniowie są zagrożeni niezdaniem do kolejnej klasy lub oblaniem egzaminów maturalnych. Jeśli zauważasz u siebie podobne działania, powinieneś zgłosić się po pomoc do specjalisty.